آخرین خبرها

آخرین اخبار و رویدادهای مربوط به TLS را اینجا بخوانید

  • Home
  • Blog Dynamic
  • رونمایی از کتاب مدیریت کلید به زبان ساده

رونمایی از کتاب مدیریت کلید به زبان ساده

در حاشیه پنجمین نمایشگاه بانکداری الکترونیک و نظام پرداخت که طی دو روز 21 و 22 دی ماه در برج میلاد تهران برگزار شد ، با حضور و سخنرانی جناب آقای منصوری و صاحب نظران این حوزه ،از اولین کتاب این مجموعه با عنوان "مدیریت کلید " رو نمایی شد .


در این برنامه جناب مهندس منصوری مدیرعامل شرکت سامانه های یکپارچه بزرگ فردا، به ارائه نقطه نظرات خود درباره مبحث امنیت و کدگذاری در جوامع امروز پرداخت و به بیان تاریخی این مهم پرداخت .

منصوری در باره نگاه تاریخی به مقوله کد گذاری گفت : در جهان معتقدند که مقوله کد گذاری  از زمان سزار آغاز گردیده به صورتی که پیام ها را با رموز اختصاصی لاک وموم و برای سرداران خود ارسال می کرد لذا واسط انسانی را حذف کرده و امنیت را بالا می بردند  اما تحقیقات نشان میدهد که قبل از سزار در ایران ما با مقوله کدگذاری برای ارتقای امنیت مواجه بوده ایم .

در ادامه آقای منصوری با نقد رویکرد سنتی در احراز هویت و امنیت در بانکها افزود متاسفانه در کشور ما همچنان شیوه سنتی تشخیص اصالت توسط یک کارمند در شعب اتفاق می افتد و آنها با درج مهر کپی برابر اصل ،اصالت و اهلیت شخص را تایید کرده و به ارائه انواع خدمات بانکی بر همین اساس مبادرت میورزند .

وی ادامه داد فرهنگ اصالت داده  و امنیت همچنان در کشور ما نهادینه نشده است ،برای مثال هر روز بار ها و بارها مشاهده میکنیم که از ما پرسیده میشود "رمزتان " و ما به راحتی و بدون تکلف آن را در محیط عمومی ابلاغ میکنیم در حالی که برای شروع امنیت و حفاظت از داده ،عکس این باید عمل شود .

آقای منصوری در بحث انتقال داده افزود 90 درصد فعالیت بانکی در حال حاضر "غیر شعبه ای" است اما به اشتباه فرض میشود که غیر حضوری خدمات انجام میشود در حالی که ما باید در اینترنت مشتری را شناسایی کنیم یعنی یک شناسه و شماره کد مخصوص به او اختصاص دهیم تا بتوانیم آن را احراز هویت کنیم .

وی ادامه داد امروزه در دنیا بحث مدیریت داده و مقوله امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است و برای بیان  و آموزش آن به غیر متخصصین نیازمند زبانی ساده و روان هستیم لذا کتاب "مدیریت کلید" می تواند این فاصله را کم کرده و مردم عادی را با این مفهوم مهم آشنا کند .

در ادامه رأسی مدیرعامل شرکت توسن به ایراد سخن پرداخت و از ارزشمندی و حیاتی بودن نشر کتب آموزشی که توسط این شرکت آغاز شده سخن گفت .

وی ادامه داد Dummies که به احمق ترجمه می شود و عنوان این کتب نیز هست ،بر خلاف غرب در ایران بار معنایی منفی دارد و بیشتر منظور از این لغت عدم دانش است و این یعنی فهم انسان از عدم دانش خود و سراغ رفع این دانش رفتن که این خود  یکی از پایه های اساسی کسب دانش است .


وی همچنین کفت اینکه ما بتوانیم مفهوم پیچیده ای مثل رمز گذاری ورمز گشایی را به زبان ساده بیان کنیم خود یک هنر است که نزد هرکس نیست و همواره ما اساتید و معلم هایی را خوب میدانیم که مفهومی پیچیده را به بیانی ساده ارائه کنند . لذا این کتاب هم برای افراد عام و هم برای متخصصین و حتی برای اشخاصی که به دنبال کسب و کار از این دانش هستند بسیار مفید و راهگشاست .

در پایان این مراسم با امضای یادبود مدیران و متخصصین عرصه فناوری اطلاعات و نظام بانکداری از  اولین کتاب مجموعه به زبان ساده به نام "مدیریت کلید " رونمایی شد